Partner serwisu
16 grudnia 2015

Prezes DMG Polska: Kreujemy zmiany na rynku piwa

Kategoria: Artykuły z czasopisma

– Nie tylko odczuwamy zmiany na rynku piwa, ale też je kreujemy. Wymyślamy produkty, których browary chcą później używać. Od ostatnich trzech lat jesteśmy bardzo aktywni na rynku piw rzemieślniczych oraz w piwowarstwie domowym – to obszar, w którym chcemy się rozwijać – mówi Marcin Siemion, prezes Grupy DMG Polska, do której należy m.in. Słodownia Strzegom.

Prezes DMG Polska: Kreujemy zmiany na rynku piwa

Stare maszyny, przedwojenne wnętrza… Zwiedzając słodownię w Strzegomiu czuć klimat dawnych czasów. Nie można jednak bazować tylko na zabytkach. Czy ostatnio zaszły tutaj jakieś poważne zmiany?

W ciągu ostatnich 10 lat zakład przeszedł gruntowną modernizację i został solidnie doinwestowany. Odnowiliśmy i zachowaliśmy wiele zewnętrznych, zabytkowych elementów, ale również wyremontowaliśmy wszystkie pomieszczenia wewnątrz.

Kiedy kupowaliśmy słodownię w 2004 roku, była na granicy upadłości. Nic dziwnego – przez 20 lat nikt nie przeprowadzał tutaj żadnych inwestycji. Rozpoczęliśmy więc od całkowitej wymiany instalacji elektrycznych, unowocześniliśmy kotły wodne oraz instalacje do słodowania i suszenia jęczmienia. Powstała nowa kotłownia parowa. Stworzyliśmy też nową bazę magazynową na jęczmień, a stara baza magazynowa słodu została rozbudowana. Rozwój samej słodowni oznaczał dla nas także potrzebę budowy nowych dróg i placów. Nasze działania doprowadziły do tego, że moce produkcyjne zostały zwiększone z 2,5 tys. ton do 25 tys. ton rocznie. Dzięki temu dziś jesteśmy numerem 2 na świecie w produkcji słodów specjalnych w prażarkach.

 

Jakie inwestycje były potrzebne, by „rozkręcić” wysoką produkcję słodów prażonych, w których Słodownia w Strzegomiu się specjalizuje?

Przede wszystkim zakupiliśmy nowe prażarki, których mamy obecnie sześć. Kolejna, siódma, zostanie dostarczona i zainstalowana w styczniu przyszłego roku. Ale wcześniej systematycznie rozbudowywaliśmy naszą bazę magazynową dla surowca czyli jęczmienia browarnego. W 2013 roku na terenie Słodowni pojawiło się 6 nowych silosów, każdy o pojemności ok. 2,5 tys. ton. W następnym roku – kolejne. Wszystkie zbiorniki są wyposażone w indywidualny system wentylacji oraz urządzenia do stałego pomiaru temperatury. Dodatkowo powstały też nowe magazyny na słody specjalne (kolorowe, ekologiczny, koszerny) o pojemności 1 tys. ton. W tej chwili dysponujemy jedną z największych baz magazynowych na Dolnym Śląsku, która może pomieścić prawie 60 tys. ton zboża.

 

W zakładach produkcyjnych nowe urządzenia są lepsze od tych instalowanych wcześniej. Wspomniał pan o prażarkach – czy w ich sposobie działania zaszły jakieś zmiany? Inny jest poziom bezpieczeństwa bądź ilość zużywanej energii?

Rzeczywiście, każda następna prażarka jest lepsza od poprzedniej: jeszcze bezpieczniejsza, zużywająca mniej energii, pozwalająca uzyskać wyższą jakość produktu. Te ostatnie, które zainstalowaliśmy, różnią się od poprzednich tym, że mają tylko jeden palnik. Są przez to maksymalnie bezpieczne, ponieważ wprowadzają jedynie gorące powietrze pod bęben. Starsze urządzenia mają palniki ogrzewające powietrze wewnątrz pod bębnem, lub dają płomień bezpośrednio na niego. Nowsze prażarki mają dodatkowo wymienniki, tzw. rekuperatory, z odzyskiem ciepła. Część ciepłego powietrza jest zawracana i podgrzewa powietrze, które np. dostaje się na palnik. Obniża to zużycie gazu i ma walory zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. Proces prażenia słodu w najnowszych urządzeniach jest tym samym bardziej efektywny.

 

Większość produkowanych w Strzegomiu słodów to słody specjalne. Czy taka specjalizacja jest zaletą, czy może tego typu produkty w ofercie to cała lista wyzwań?

Nasza specjalizacja to na pewno zaleta. Pozwala na uzyskiwanie wyższych marży, gdyż to, co oferujemy nie jest typowym produktem, który każdy może wytworzyć. Większość naszych słodów produkujemy „pod klientów” czyli dostosowujemy się do żądanych parametrów.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ